2 Temmuz 2013 Salı

Yozgat İsyanını Romanı- Usat

Evde boş boş oturmayı sevmeyen ben kendimi kitap okuyarak ödüllendiriyorum. Ve bir gün elime bu roman geçti .Roman dediğime bakmayın romanlaşmış bir tarih kitabı. İçinde Yozgat isyanı var. Adını duyduğumuz ama neden ve nasıl olduğunu bilmediğimiz bir ayaklanma. Ben şahsım adına bilmediğim bir çok şeyi gördüm. Çapanoğullarını  ,eski Yozgatı, Yozgat isyanını, Usat'ı..

Usat, ne demekti. ilk önce bu aklıma takıldı ve öğrendim ki isyan eden ,asi, düzene başkaldıran demekmiş. Küçüklüğümde dedemin annesi tarafından anlatılan eşkıya hikayelerini burda bulmak benim için ayrı güzeldi. Herkesin bildiği dilden dile dolaşan eşkiya hikayelerin romanı dedim kendimce bu kitaba.Ama farkı öğretmesi idi.Nasıl ve ne mi öğretiyor.. Yozgatın neden isyan ettiğini.Kaç kişi biliyor ki bunun nedenini.Yozgatta Lise Caddesine insenizde sorsanız bunun nedenini herkes bir şey söyler ama tam nedenini bilen 3-5 kişi çıkacağını sanmam.. Neden mi çünkü yanlış bilgilendirilme ve araştırmadığımız için :((

Ben Yazarı Siyami Yozgat Beye ayrıca teşekkür ediyorum.Bu kitabı yazdığı ve insanı araştırmaya ve bilgilendirmeye götürdüğü için. Roman ve bilgi diyeceksiniz belki ama kitabın son sayfalarında yer alan Yazılı ve Canlı Kaynakları görürseniz neden bilgilendirme olduğunu anlarsınız.Hatıratlardan,makalelerden,araştırmalardan alınan bir çok yazılı kaynak ve canlı kaynaklar.. İnsanın aklına onları görünce hemen demek mi gerçekmiş roman içinde gerçeklik demek geliyor..

Kitapda dediğim gibi Yozgat isyanı ve ordaki çeteler eşkıya grupları var. Yozgat isyanı öncesi ve sonrası yaşananlar.Yozgat isyanı sırasında yaşananlar ve yaşatılanlar. Her Yozgatlının okuması gerektiğini düşünüyorum ve öneriyorum.Roman olduğundan dolayı içinde doğrular olduğu kadar kurgularda vardır muhakkak. Belki de hiç kurgu yok.Okuyun ve kendiniz karar verin derim..

İyi okumalar.